Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkacak olan her araç sahibinin yaptırmasının zorunlu olduğu bir sigorta türüdür. Herhangi bir hasar oluştuğu zaman karşı tarafta oluşabilecek olan maddi ve bedensel zararları üstlenir. Trafik sigortalarının her yıl belirli limitler kapsamında, kaza esnasında araç sahibinde ve araçta oluşabilecek hasarları karşılayabilmesi için yapılır.

Zorunlu Trafik Sigortası Süresi

Trafik poliçesi sıfır araçlarda proforma fatura bilgileri ile 2. El araçlarda ruhsat bilgileri ile alım yapıldıktan hemen sonra trafiğe çıkılmadan yapılması gereklidir. Trafik sigortasına ait olan poliçe süresi 1 yıl ile sınırlıdır. Sigorta poliçesinin her yıl yenilenmesi kanunlar tarafından zorunludur. 1 yıl geçerli olan poliçenin, poliçe bitim süresine kadar tekrar yenilenmesi gerekir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminatları

Zorunlu trafik sigortasının teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Bütün sigorta şirketlerinde bu teminatlar aynıdır. Fakat fiyat ve ödeme seçenekleri şirketlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

  • Kişi başı ölüm ve tedavi giderleri:  Hasarın meydana geldiği durumlarda her bir kişi için sunulacak olan vefa ve tedavi giderleri,
  • Kaza başı ölüm ve tedavi giderleri:  Hasar durumunda kazadaki her kişinin vefat ve tedavi masrafları,
  • Kaza başı maddi giderler ve tutarları:  Hasar durumunda karşı tarafa ödenecek olan maddi zararların karşılığı,

Zorunlu Trafik Sigortası Ödemesi Neden Yapılmaz?

  • Trafik sigortası, aracınız taşınırken ya da servisteyken meydana gelebilecek herhangi bir zararı karşılamaz.
  • Aracınız çalınmış ise, aracınızın diğer araçlara vereceği hasar trafik sigortası tarafından karşılanmaz.
  • Trafik sigortası, kaza meydana geldikten sonra size açılan “Manevi Tazminat” davası için güvence sunmaz.
  • Gösteriler ve yarışlar gibi etkinliklere girdiğiniz zaman ortaya çıkabilecek hasarlar karşılanmaz.
  • Terör eylemleri için araçların kullanılması ve bu kullanım şekline bağlı olarak ortaya çıkan zararlar karşılanmaz.
  • Kaza meydana geldiği zaman araca bağlı olan römorkta yer alan eşyaların göreceği zarar karşılanmaz.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

Trafik sigortası ile kasko arasında yer alan en önemli fark birinin zorunlu diğerinin ise tamamen isteğe bağlı olmasıdır. Bu sebeple, kasko yaptırmadan aracı kullanamamanız gibi bir durum söz konusu değildir.

Zorunlu trafik sigortası, kaza sırasında karşı tarafta oluşabilecek olan zararları karşılar. Kasko ise, sizin kendi aracınız ile ilgili olan hasarları güvence altına alır. Trafik sigortası karşı tarafın hasarını ödeyebilmeniz için size avantaj sağlar. Kasko ise poliçe sahibi kişinin mağduriyetini ve hasarını karşılar.